09.09.2022

Ekologiczne mieszkanie w Bydgoszczy – czyli jakie?

Podczas urządzania i późniejszego użytkowania mieszkania warto zadbać o ekologię. Już zaledwie kilka prostych kroków wystarczy, aby nasze „cztery kąty” były bardziej przyjazne środowisku. Czym charakteryzuje się ekologiczne mieszkanie?

Dawid Płociński

Mieszkanie o przemyślanym układzie pomieszczeń
Mieszkanie ekologiczne to takie, w którym energię wykorzystuje się mądrze i efektywnie – a mowa także o energii słonecznej. Warto zatem zwrócić uwagę na odpowiedni układ pomieszczeń oraz okien w lokalu. Wnętrza, w których przebywamy najdłużej w ciągu dnia, powinny znajdować się w części południowej – wówczas przez długi czas dociera tam naturalne światło słoneczne. Dzięki temu dany pokój jest nie tylko odpowiednio oświetlony, ale i ogrzany. Pomieszczenia, w których spędzamy niewiele czasu, nie wymagają tego światła aż tak dużo, mogą więc być umiejscowione po stronie północnej. W kwestii okien najlepszym wyborem okaże się mieszkanie z tymi kilkuwarstwowymi – bardzo dobrze zatrzymują one temperaturę, przez co wnętrza w dużej mierze ogrzewane są właśnie słońcem. W zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej pomagają także okna o dużej powierzchni, które wprowadzają do pomieszczeń mnóstwo światła.

Mieszkanie wyposażone w ekologiczne meble i sprzęty
Pozbycie się zbędnych przedmiotów to podstawa ekologicznego stylu życia – w mieszkaniu przyjaznym środowisku powinny więc stać głównie podstawowe meble oraz sprzęty. Wybierając meble, warto również zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów są one wykorzystane. Sprzęty RTV i AGD, jak pralka, lodówka czy telewizor, powinny za to zużywać jak najmniejsze ilości wody oraz prądu. Jeśli wiemy, że jakiegoś urządzenia nie będziemy używać regularnie, lepiej zwyczajnie z niego zrezygnować na rzecz innej uniwersalnej propozycji.

Mieszkanie, w którym segreguje się śmieci
Lokatorzy ekologicznego mieszkania w Bydgoszczy segreguje się śmieci i dba o ich jak najmniejszą produkcję. Dzięki temu możemy wpływać na stan środowiska i ograniczać zużycie surowców naturalnych, a tym samym – redukować ilość wysypisk. Co więcej, niektóre segregowane odpady mogą być wykorzystane ponownie za sprawą recyklingu. W mieszkaniu powinny zatem znaleźć się odpowiednio oznaczone kosze bądź worki, które ułatwią rozdzielanie śmieci. Co więcej, wyrzucając odpady, należy pamiętać o zgniataniu większych plastikowych opakowań i odkręcaniu zakrętek. Chcąc natomiast ograniczyć ilość wyrzucanych śmieci, warto próbować naprawiać lekko zużyte przedmioty, zamiast się ich pozbywać!

Mieszkanie, w którym oszczędza się energię i wodę
Oszczędzanie energii elektrycznej i wody to absolutna podstawa, jeśli chcemy żyć w stylu eko. Możemy w ten sposób nie tylko zadbać o środowisko, ale i zmniejszyć rachunki za prąd. Gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia, zakręcanie wody podczas mycia zębów czy mydlenia rąk, stosowanie żarówek energooszczędnych, wypinanie nieużywanych sprzętów z kontaktu – każda z tych czynności ma ogromne znaczenie! Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie w Bydgoszczy było ekologiczne, warto o tym pamiętać.

Mieszkanie, w którym nie brakuje roślin
W mieszkaniu w stylu eko nie powinno zabraknąć roślinności. Jeżeli w każdym pomieszczeniu umieścimy choć jedną roślinę, znacząco poprawimy jakość powietrza we wnętrzach, a ponadto – znacznie zmniejszymy ilość… kurzu! Rośliny doniczkowe – zwłaszcza takie jak skrzydłokwiat, paproć czy sansewieria – mają bowiem zdolność oczyszczania powietrza z pyłów i dwutlenku węgla. Ponadto doskonale ożywiają one wnętrze i dodają mu charakteru. Im więcej roślinności w mieszkaniu, tym lepiej!

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK