18.11.2021

Dla kogo mieszkanie w bydgoskim Fordonie?

Bydgoszcz jako największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego posiada kilkanaście dzielnic. Jedną z nich jest Fordon. Sprawdzamy, jakie zalety ma ta dzielnica.

Dawid Płociński

Bydgoszcz – dzielnice i osiedla

Bydgoszcz to miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, siedziba wojewody i jednostek mu podporządkowanych oraz największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest również jednym z największych miast w Polsce – w 2020 roku plasowała się na 8. miejscu pod względem liczby ludności. To duży ośrodek przemysłu, handlu i logistyki oraz węzeł drogowy, kolejowy i żeglugi śródlądowej. W Bydgoszczy działają także liczne ośrodki akademickie, naukowe i kulturowe. W mieście zlokalizowany jest też duży garnizon wojskowy.

Bydgoszcz podzielić można na następujące dzielnice:

  • Dolny Taras – obejmujący południową część miasta,

  • Górny Taras – obejmujący północną część miasta,

  • Zachodnie osiedla – głównie osiedla willowe położone wzdłuż Kanału Bydgoskiego (zachód) i rzeki Brdy (północny zachód),

  • Wschodnia dzielnica – oparta o Stary Fordon oraz wybrzeże Wisty,

  • Północny Pas Rekreacyjny Bydgoszczy – obejmujący m.in. Leśny Park Kultury i wypoczynku, Las Gdański,

  • Południowy wschód – będący częścią przemysłową – znajduje się tam m.in. Bydgoski Park Przemysłowo – technologiczny.

Fordon – kilka faktów

Jedną z jednostek administracyjnych Bydgoszczy jest tzw. Fordon. Terminem tym określa się wschodnią części Bydgoszczy leżącą nad Wisłą w Dolinie Fordońskiej. Jest to największe osiedle w Bydgoszczy zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności.

W skład Fordonu wchodzi najstarsza część miejska, czyli Stary Fordon z własnym rynkiem oraz zabytkową zabudową, ale również nowe osiedla budynków wielo i jednorodzinnych. Co ciekawe, Fordon aż do 1973 roku stanowił samodzielne miasto, a dopiero potem został włączony do Bydgoszczy. Nazwa „Fordon” pochodzi od pobieranego w dawnych czasach cła rzecznego. Fordon cały czas prężnie się rozwija, rozbudowuje i przyciąga inwestorów, co sprawia, że właśnie na tym obszarze powstaje wiele nowych nowych mieszkań Bydgoszczy.

Największe zalety Fordonu

Fordon co prawda znajduje się na obrzeżach miasta, jednak dojazd z mieszkania w Bydgoszczy na Fordonie do centrum miasta nie jest problemem. Na dzielnice dojeżdża mnóstwo autobusów oraz tramwaj. Ponadto, dzięki takiej lokalizacji z Fordonu szybko można dostać się do Torunia. To dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają w Bydgoszczy, a pracują w Toruniu. Lokatorzy mieszkań w Fordonie za dużą zaletę podają bliskość zielonych terenów. Zbocze Fordońskie obfituje w zieleń i naturę, co sprzyja pieszymi rowerowym wycieczkom. Na samych osiedlach znajduje się pełno punktów usługowych, takich jak sklepy przychodnie, miejsca rekreacji czy rozrywki. Oprócz tego w tej części miasta znajduje się kampus Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego oraz akademiki. Co ciekawe, nieruchomości na sprzedaż na bydgoskim Fordonie często osiągają niższe ceny niż w pozostałych dzielnicach miasta.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK