18.11.2021

Dla kogo mieszkanie w bydgoskim Fordonie?

Bydgoszcz jako największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego posiada kilkanaście dzielnic. Jedną z nich jest Fordon. Sprawdzamy, jakie zalety ma ta dzielnica.

Dawid Płociński

Bydgoszcz – dzielnice i osiedla

Bydgoszcz to miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, siedziba wojewody i jednostek mu podporządkowanych oraz największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest również jednym z największych miast w Polsce – w 2020 roku plasowała się na 8. miejscu pod względem liczby ludności. To duży ośrodek przemysłu, handlu i logistyki oraz węzeł drogowy, kolejowy i żeglugi śródlądowej. W Bydgoszczy działają także liczne ośrodki akademickie, naukowe i kulturowe. W mieście zlokalizowany jest też duży garnizon wojskowy.

Bydgoszcz podzielić można na następujące dzielnice:

  • Dolny Taras – obejmujący południową część miasta,

  • Górny Taras – obejmujący północną część miasta,

  • Zachodnie osiedla – głównie osiedla willowe położone wzdłuż Kanału Bydgoskiego (zachód) i rzeki Brdy (północny zachód),

  • Wschodnia dzielnica – oparta o Stary Fordon oraz wybrzeże Wisty,

  • Północny Pas Rekreacyjny Bydgoszczy – obejmujący m.in. Leśny Park Kultury i wypoczynku, Las Gdański,

  • Południowy wschód – będący częścią przemysłową – znajduje się tam m.in. Bydgoski Park Przemysłowo – technologiczny.

Fordon – kilka faktów

Jedną z jednostek administracyjnych Bydgoszczy jest tzw. Fordon. Terminem tym określa się wschodnią części Bydgoszczy leżącą nad Wisłą w Dolinie Fordońskiej. Jest to największe osiedle w Bydgoszczy zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności.

W skład Fordonu wchodzi najstarsza część miejska, czyli Stary Fordon z własnym rynkiem oraz zabytkową zabudową, ale również nowe osiedla budynków wielo i jednorodzinnych. Co ciekawe, Fordon aż do 1973 roku stanowił samodzielne miasto, a dopiero potem został włączony do Bydgoszczy. Nazwa „Fordon” pochodzi od pobieranego w dawnych czasach cła rzecznego. Fordon cały czas prężnie się rozwija, rozbudowuje i przyciąga inwestorów, co sprawia, że właśnie na tym obszarze powstaje wiele nowych nowych mieszkań Bydgoszczy.

Największe zalety Fordonu

Fordon co prawda znajduje się na obrzeżach miasta, jednak dojazd z mieszkania w Bydgoszczy na Fordonie do centrum miasta nie jest problemem. Na dzielnice dojeżdża mnóstwo autobusów oraz tramwaj. Ponadto, dzięki takiej lokalizacji z Fordonu szybko można dostać się do Torunia. To dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają w Bydgoszczy, a pracują w Toruniu. Lokatorzy mieszkań w Fordonie za dużą zaletę podają bliskość zielonych terenów. Zbocze Fordońskie obfituje w zieleń i naturę, co sprzyja pieszymi rowerowym wycieczkom. Na samych osiedlach znajduje się pełno punktów usługowych, takich jak sklepy przychodnie, miejsca rekreacji czy rozrywki. Oprócz tego w tej części miasta znajduje się kampus Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego oraz akademiki. Co ciekawe, nieruchomości na sprzedaż na bydgoskim Fordonie często osiągają niższe ceny niż w pozostałych dzielnicach miasta.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK