17.04.2019

Czy warto wynajmować mieszkania studentom?

Sezon letni zwykle inauguruje poszukiwania mieszkań do wynajęcia przez studentów. Liczą oni w ten sposób na zdobycie jak najlepszej okazji, czyli znalezienie lokum z atrakcyjną lokalizacją i korzystną ceną. Dziś zastanawiamy się, czy warto wynajmować mieszkania dla studentów w Bydgoszczy.

Dawid Płociński

Nie jest rzeczą nową, że właściciele często mają obiekcje przed wynajmem mieszkań młodym, studiującym ludziom. Jest to związane głównie z narastającymi przez wiele lat mitami o żakach jako osobach wciąż imprezujących, uprzykrzających życie sąsiadom. Niejednokrotnie rzeczywistość okazuje się zgoła inna, a właściciele są zadowoleni z przebiegu sprawnego, długoletniego nawet, wynajmu mieszkań studentom w Bydgoszczy. Jakie korzyści przemawiają za wyborem takiej właśnie opcji?

Wynajem mieszkań dla studenta w Bydgoszczy – dlaczego warto?

Po pierwsze, studenci często decydują się na wynajem mieszkania większymi grupami, by w ten sposób ograniczać własne koszta. Jeśli dysponujemy mieszkaniem trzypokojowym, możliwe, że wynajmiemy je nawet pięciu czy sześciu osobom (o ile sami nie mamy nic przeciwko temu). Dzieląc koszty na każdą osobę wynajmującą czy dany pokój, jesteśmy w ten sposób w stanie zarobić więcej na wynajmowanej nieruchomości. Druga korzyść to możliwość długoterminowego najmu – jeśli obie strony będą zadowolone z zawartej umowy, najprawdopodobniej zapewnimy sobie lokatorów na okres dłuższy niż standardowy czas trwania roku akademickiego, czyli 10 miesięcy. Zdarza się, że studenci pozostają w jednym lokum przez cały okres trwania nauki – w przypadku studiów jest to 3 do nawet 5 lat. Wyjątek stanowi czasem przerwa wakacyjna, ale i tu istnieje wyjście. Warto pomyśleć w tym czasie o najmie krótkoterminowym, np. dla turystów odwiedzających miasto. Warto dodać też, że studenci zazwyczaj nie narzekają na warunki i wyposażenie wynajmowanego mieszkania, co również wpływa mniejsze koszty utrzymania nieruchomości przez jej właściciela. Nie oznacza to oczywiście, że może on nie dbać o zapewnienie godnych warunków mieszkalnych najemcom. Schludne i wyposażone w podstawowe sprzęty mieszkanie zostanie z pewnością docenione przez niejednego żaka.

Bezpieczeństwo wynajmu mieszkania – jak o nie zadbać

Jeśli wymienione wcześniej plusy wydają się niewystarczające i nadal obawiasz się wynajmu mieszkania studentom w Bydgoszczy, nic nie szkodzi na przeszkodzie, by zrezygnować z tej możliwości. Jeśli natomiast jesteś zdecydowany na tę opcję, warto zadbać o wszelkie formalności przed wynajmem. Należy wspomnieć, że niezbędne wydają się one także przy każdej innej zawieranej transakcji wynajmu. Jakie kwestie trzeba wziąć pod uwagę przed podpisaniem umowy wynajmu mieszkania studentom w Bydgoszczy?

  • Zabezpieczenie przed ewentualnymi szkodami w postaci pobrania kaucji (najczęściej jest to koszt jednorazowego czynszu) i sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego uwzględniającego stan mebli i sprzętów w mieszkaniu;
  • Sporządzenie regulaminu użytkowania nieruchomości z uwzględnieniem warunków, które powinny zostać dotrzymane przez obie strony;
  • Przemyślenie możliwości ubezpieczenia mieszkania od ewentualnych szkód.

 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK