17.04.2019

Czy warto wynajmować mieszkania studentom?

Sezon letni zwykle inauguruje poszukiwania mieszkań do wynajęcia przez studentów. Liczą oni w ten sposób na zdobycie jak najlepszej okazji, czyli znalezienie lokum z atrakcyjną lokalizacją i korzystną ceną. Dziś zastanawiamy się, czy warto wynajmować mieszkania dla studentów w Bydgoszczy.

Dawid Płociński

Nie jest rzeczą nową, że właściciele często mają obiekcje przed wynajmem mieszkań młodym, studiującym ludziom. Jest to związane głównie z narastającymi przez wiele lat mitami o żakach jako osobach wciąż imprezujących, uprzykrzających życie sąsiadom. Niejednokrotnie rzeczywistość okazuje się zgoła inna, a właściciele są zadowoleni z przebiegu sprawnego, długoletniego nawet, wynajmu mieszkań studentom w Bydgoszczy. Jakie korzyści przemawiają za wyborem takiej właśnie opcji?

Wynajem mieszkań dla studenta w Bydgoszczy – dlaczego warto?

Po pierwsze, studenci często decydują się na wynajem mieszkania większymi grupami, by w ten sposób ograniczać własne koszta. Jeśli dysponujemy mieszkaniem trzypokojowym, możliwe, że wynajmiemy je nawet pięciu czy sześciu osobom (o ile sami nie mamy nic przeciwko temu). Dzieląc koszty na każdą osobę wynajmującą czy dany pokój, jesteśmy w ten sposób w stanie zarobić więcej na wynajmowanej nieruchomości. Druga korzyść to możliwość długoterminowego najmu – jeśli obie strony będą zadowolone z zawartej umowy, najprawdopodobniej zapewnimy sobie lokatorów na okres dłuższy niż standardowy czas trwania roku akademickiego, czyli 10 miesięcy. Zdarza się, że studenci pozostają w jednym lokum przez cały okres trwania nauki – w przypadku studiów jest to 3 do nawet 5 lat. Wyjątek stanowi czasem przerwa wakacyjna, ale i tu istnieje wyjście. Warto pomyśleć w tym czasie o najmie krótkoterminowym, np. dla turystów odwiedzających miasto. Warto dodać też, że studenci zazwyczaj nie narzekają na warunki i wyposażenie wynajmowanego mieszkania, co również wpływa mniejsze koszty utrzymania nieruchomości przez jej właściciela. Nie oznacza to oczywiście, że może on nie dbać o zapewnienie godnych warunków mieszkalnych najemcom. Schludne i wyposażone w podstawowe sprzęty mieszkanie zostanie z pewnością docenione przez niejednego żaka.

Bezpieczeństwo wynajmu mieszkania – jak o nie zadbać

Jeśli wymienione wcześniej plusy wydają się niewystarczające i nadal obawiasz się wynajmu mieszkania studentom w Bydgoszczy, nic nie szkodzi na przeszkodzie, by zrezygnować z tej możliwości. Jeśli natomiast jesteś zdecydowany na tę opcję, warto zadbać o wszelkie formalności przed wynajmem. Należy wspomnieć, że niezbędne wydają się one także przy każdej innej zawieranej transakcji wynajmu. Jakie kwestie trzeba wziąć pod uwagę przed podpisaniem umowy wynajmu mieszkania studentom w Bydgoszczy?

  • Zabezpieczenie przed ewentualnymi szkodami w postaci pobrania kaucji (najczęściej jest to koszt jednorazowego czynszu) i sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego uwzględniającego stan mebli i sprzętów w mieszkaniu;
  • Sporządzenie regulaminu użytkowania nieruchomości z uwzględnieniem warunków, które powinny zostać dotrzymane przez obie strony;
  • Przemyślenie możliwości ubezpieczenia mieszkania od ewentualnych szkód.

 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK