30.04.2020

Biuro nieruchomości – jak koronawirus wpływa na pracę pośredników?

Pandemia choroby COVID-19 wywoływanej wirusem SARS-CoV-2 w dużym stopniu wpłynęła na nasze codzienne funkcjonowanie. Konieczność ograniczenia przemieszczania się przyczyniła się także do zmian w życiu zawodowym pracowników biur nieruchomości. Jak w obecnej sytuacji wygląda praca pośredników?

Dawid Płociński

Pandemia choroby COVID-19 wywoływanej wirusem SARS-CoV-2 w dużym stopniu wpłynęła na nasze codzienne funkcjonowanie. Konieczność ograniczenia przemieszczania się przyczyniła się także do zmian w życiu zawodowym pracowników biur nieruchomości. Jak w obecnej sytuacji wygląda praca pośredników?

Ograniczenie bezpośrednich kontaktów z klientami

Rozprzestrzenianie się koronawirusa spowodowało konieczność dokonania zmian w funkcjonowaniu biur nieruchomości. Część tego typu placówek zdecydowała się na zamknięcie swoich oddziałów stacjonarnych. W niektórych biurach nieruchomości ograniczono liczbę pracowników przebywających w tym samym czasie w miejscu pracy. Jeśli dochodzi do spotkań z klientami, to organizowane są one z zachowaniem środków ostrożności. Pośrednicy ograniczają bowiem bezpośredni kontakt z osobami zainteresowanymi korzystaniem z usług biura nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że w mniejszym stopniu niż wcześniej dbają o relacje z klientami. Aby rozpoczęte transakcje mogły zostać zakończone, wykorzystywane są inne sposoby komunikacji.

Aktualizowanie ofert

Pracownicy biur nieruchomości zdają sobie sprawę z tego, że mimo trudnej sytuacji wiele osób wciąż jest zainteresowanych sprzedażą czy kupnem mieszkania. Konieczność spędzania większej ilości czasu w domu powoduje, że klienci, którzy rozpoczęli proces szukania nieruchomości, chętnie przeglądają oferty w celu znalezienia odpowiedniego dla siebie rozwiązania. Z tego względu pośrednicy zwracają szczególną uwagę na to, by oferty dostępne w internecie były na bieżąco aktualizowane.

Zmniejszenie liczby prezentowanych nieruchomości

Ze względu na bezpieczeństwo klientów, jak i pośredników, w obecnej sytuacji doszło do znacznego zmniejszenia liczby prezentowanych nieruchomości. Przed ewentualnym spotkaniem w sprzedawanym mieszkaniu pośrednicy upewniają się, że klient dobrze zapoznał się z daną ofertą. Nieruchomość przedstawiana jest głównie za pomocą komunikatorów internetowych. Jeśli dochodzi do oglądania mieszkania na żywo, pracownicy biur nieruchomości przypominają klientom o niezbędnych środkach ostrożności i zachęcają do samodzielnego przybycia na spotkanie.

Wideokonferencje i kontakt telefoniczny

Pośrednicy dbają o dobre relacje z klientami m.in. poprzez kontakt telefoniczny. W ten sposób mogą odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące danej nieruchomości. Oprócz tego, pomagają osobom, które rozpoczęły już proces realizowania transakcji. W tym trudnym czasie mieszkania w większości przypadków prezentowane są zdalnie, np. przy użyciu smartfona. Wykorzystuje się również wirtualny spacer, który umożliwia klientowi dokładne obejrzenie interesującej go nieruchomości.

Wsparcie w realizowaniu formalności

Konieczność ograniczenia przemieszania się i zamknięcie niektórych oddziałów stacjonarnych biur nieruchomości nie oznacza, że klienci muszą zrezygnować z zajmowania się formalnościami. Wiele kwestii prawnych można zrealizować bez wychodzenia z domu, np. zawarcie umowy pośrednictwa. Kontakt e-mailowy oraz telefoniczny umożliwiają również pośrednikom przeprowadzanie konsultacji dotyczących zawieszenia rad kredytu hipotecznego czy pozyskiwania niezbędnych dokumentów.

 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
04.07.2025

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego mieszkania?

Kupno pierwszego mieszkania to ekscytujące, ale i stresujące wyzwanie. Skorzystaj z naszych porad, które pozwolą Ci wybrać idealne „M” i uniknąć kosztownych błędów.

27.06.2025

Jak obliczyć rentowność inwestycji w nieruchomości?

Chcesz wiedzieć, czy Twoje mieszkanie na wynajem naprawdę się opłaca? W naszym poradniku krok po kroku wyjaśniamy, jak policzyć rentowność inwestycji w nieruchomości — z realnymi przykładami z bydgoskiego rynku.

20.06.2025

Jakie są obowiązki właściciela wynajmowanej nieruchomości?

Wynajem mieszkania lub domu może być świetnym źródłem dochodu pasywnego, ale wiąże się także z szeregiem obowiązków prawnych i organizacyjnych. W tym artykule wyjaśniamy, co dokładnie należy do właściciela nieruchomości na wynajem i jak prowadzić najem zgodnie z przepisami oraz zdrowym rozsądkiem. To nie tylko kwestia prawa, ale także dobrej relacji z najemcą.