19.12.2019

Bezpieczny wynajem mieszkania w Bydgoszczy – nasze porady

Wynajem mieszkania w Bydgoszczy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Zniszczenie lokalu czy problem z terminowymi płatności to tylko nieliczne z trudności, które mogą napotkać osobę wynajmującą lokal. Sprawdź, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie.

Dawid Płociński

Zweryfikuj najemcę

Zabezpieczenie swoich interesów warto rozpocząć od zweryfikowania, czy potencjalny najemca jest rzeczywiście tą osobą, za którą się podaje. W tym celu warto sprawdzić kilka dokumentów tożsamości. Pomocny może okazać się również system Dokumenty Zastrzeżone, czyli baza zastrzeganych dokumentów tożsamości, które zostały zgubione lub skradzione. Dostęp do bazy mają, m.in. banki i pośrednicy nieruchomości.

Na etapie weryfikacji warto również uzyskać informacje dotyczące sytuacji materialnej osoby chcącej wynająć mieszkanie w Bydgoszczy, by mieć pewność, że najemca jest osobą wiarygodną finansową i terminowo będzie uiszczał wymagane płatności.

Pisemna umowa najmu to podstawa

Po sprawdzeniu tożsamości i zorientowaniu się w możliwościach finansowych najemcy, możemy przejść do zabezpieczenia interesów obu stron, poprzez dobrze skonstruowaną umowę najmu. Pamiętajmy, że umowa zawarta pomiędzy właścicielem mieszkania a najemcą stanowi podstawę każdego wynajmu mieszkania w Bydgoszczy. Dla bezpieczeństwa obu stron umowa powinna być zawarta w formie pisemnej. Dlaczego? W razie zaistnienia jakiejkolwiek sytuacji spornej, tego typu umowa będzie dowodem potwierdzającym przyjęcie określonych ustaleń.

W umowie najmu lokalu mieszkalnego nie może zabraknąć takich elementów, jak:

– data i miejsce zawarcia umowy,

– strony umowy,

– opis przedmiotu najmu,

– czas trwania umowy,

– wysokość czynszu i dodatkowych opłat,

– zapisy dotyczące kaucji,

– prawa i obowiązki obu stron,

– warunki wypowiedzenia umowy najmu,

– wykaz załączników,

– podpisy wynajmującego i najemcy.

Umowa najmu powinna być należycie skonstruowana i dostosowana do naszych potrzeb, dlatego warto zlecić jej wykonanie doświadczonej agencji nieruchomości, która doskonale orientuje się w przepisach prawnych dotyczących rynku nieruchomości. Pamiętajmy, że poprawnie sporządzona umowa najmu zabezpiecza interesy obu stron, a także minimalizuje ryzyko najmu.

Sporządź protokół zdawczo-odbiorczy

Do umowy warto dodatkowo załączyć protokół zdawczo-odbiorczy, który należy spisać w chwili wydania mieszkania najemcy. W przeciwnym wypadku właściciel mieszkania na wynajem w Bydgoszczy może mieć problem z udowodnieniem najemcy usterek czy zniszczeń powstałych w trakcie trwania umowy najmu.

W protokole zdawczo-odbiorczym określa się zarówno stan techniczny, jak i stopień zużycia instalacji, urządzeń i mebli pozostających na wyposażeniu mieszkania. Warto również załączyć dokumentację fotograficzną lokalu i znajdujących się w nim mebli i innych sprzętów.

Kaucja zwrotna – zabezpieczenie finansowe dla wynajmującego

Najpopularniejszym zabezpieczeniem stosowanym przy umowie najmu jest kaucja zwrotna, czyli gotówka przekazywana właścicielowi mieszkania na wynajem w Bydgoszczy przez najemcę przy podpisywaniu umowy. To środki mające na celu pokrycie ewentualnych zniszczeń w mieszkaniu czy nieuiszczonych w terminie opłat za użytkowanie lokalu. Wysokość kaucji nie może przekroczyć równowartości dwunastu miesięcznych czynszów. Trzeba przy tym dodać, że przyjętą praktyką rynkową jest pobieranie kaucji w wysokości miesięcznego czynszu. Kaucja podlega zwrotowi najemcy w ciągu miesiąca od opuszczenia lokalu – w całości lub w części, tj. po potrąceniu wymagalnych, a niezapłaconych świadczeń związanych z używaniem lokalu.

Właścicielu, pamiętaj o obowiązku podatkowym

Zgodnie z przepisami, czynsz z umowy najmu stanowi źródło przychodów, od którego należy odprowadzać podatek dochodowy. Dlatego zgłoszenie wynajmu w urzędzie skarbowym to obowiązek, który ciąży na każdej osobie wynajmującej mieszkanie w Bydgoszczy. Dzięki tej rejestracji, środki czerpane z wynajmu stanowią uregulowane źródło dochodu i można je wykazać, np. w banku, starając się o kredyt.

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas poradnik bezpiecznego wynajmu uchroni każdą osobę posiadającą mieszkanie na wynajem w Bydgoszczy przed trudnościami i ewentualnymi problemami z tym związanymi.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK