28.01.2021

Kupno mieszkania w Bydgoszczy – jakich błędów uniknąć?

Brak rozeznania na rynku czy wybór nieodpowiedniej lokalizacji to tylko niektóre z najczęściej powtarzających się błędów dokonywanych podczas zakupu mieszkania w Bydgoszczy. Zobacz, jakich czynności należy unikać, aby całe przedsięwzięcie było opłacalne.

Dawid Płociński

Brak rozeznania na rynku czy wybór nieodpowiedniej lokalizacji to tylko niektóre z najczęściej powtarzających się błędów dokonywanych podczas zakupu mieszkania w Bydgoszczy. Zobacz, jakich czynności należy unikać, aby całe przedsięwzięcie było opłacalne.

Pierwsza rzecz, jaką należy zrobić decydując się na zakup mieszkania w Bydgoszczy to dokładne obliczenie kwoty, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel. Niestety, wiele błędów pojawiających się podczas zakupu nieruchomości w Bydgoszczy jest związane właśnie z brakiem precyzyjnego określenia budżetu. Zazwyczaj jest on niższy niż nam się wydaje. Kupując lokal, możemy zdecydować się na płatność gotówką, zapłatę wspieraną kredytem zaciągniętym w banku lub połączeniem obydwu tych rozwiązań.

W sytuacji, gdy przy uiszczaniu zapłaty za mieszkanie będziemy wspomagać się kredytem, to powinniśmy określić swoje możliwości finansowe z uwzględnieniem zdolności kredytowej. Należy przy tym pamiętać, aby nie zaciągać kredytu na maksymalną dostępną dla nas kwotę. Warto zostawić sobie bufor bezpieczeństwa na wypadek np. nagłego pogorszenia się sytuacji finansowej.

Obliczenie zdolności kredytowej nie jest trudne jeśli odpowiednio do tego podejdziemy. Najlepiej jest udać się do profesjonalisty, czyli doradcy kredytowego. Pomoże on w ustaleniu bezpiecznego, ale jednocześnie satysfakcjonującego kredytu na nasze wymarzone mieszkanie.

Oprócz dokładnego wyliczenia zdolności kredytowej, przy określaniu budżetu na mieszkanie w Bydgoszczy niezwykle ważne jest wzięcie pod uwagę wszystkich dodatkowych kosztów towarzyszących transakcji. Zaliczają się do nich m.in.: opłaty sądowe czy notarialne, a w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego – koszty remontu.

Rozeznanie na rynku

Często zdarza się, że kupując mieszkanie w Bydgoszczy nie robimy dokładnego researchu na rynku nieruchomości. Zazwyczaj jest to spowodowane pośpiechem i chęcią posiadania swojego lokum ,,na już”. Jest to duży błąd, nie wiedząc zbyt wiele o lokalnym rynku, np. standardzie oferowanych lokali, cenach czy infrastrukturze najbliższego otoczenia, możemy przegapić wiele ciekawych ofert i ostatecznie zdecydować się na mniej korzystną dla nas.

Brak wiedzy na temat stanu prawnego nieruchomości

Niestety nie wszyscy sprzedawcy nieruchomości są uczciwi. Zdarza się, że ktoś podający się za sprzedającego lokal nie jest jego faktycznym właścicielem lub stan prawny mieszkania w Bydgoszczy nie pozwala na jego sprzedaż. Aby uniknąć nieprzyjemności ze strony prawnej warto zadbać, by cała transakcja była legalna. W tym celu należy zaznajomić się ze stanem prawnym mieszkania, przeglądając jego dokumenty oraz księgę wieczystą.

Lokalizacja mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy

Lokalizacja mieszkania w Bydgoszczy to bardzo ważny aspekt nad którym trzeba się dobrze zastanowić. Tymczasem, wciąż wiele osób nieodpowiednio dobiera miejsce do życia do swoich potrzeb. Wybierając lokalizacje należy wziąć pod uwagę m.in. miejsce pracy, miejsce zamieszkania swojej najbliższej rodziny, bliskość sklepów lub innych istotnych dla nas miejsc, skomunikowanie z resztą miasta czy możliwości sprawnego wyjazdu z miasta w określonym kierunku. Warto zapoznać się też z opiniami krążącymi wśród mieszkańców o danej dzielnicy czy osiedlu.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.04.2025

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży, aby szybciej znaleźć kupca?

Zastanawiasz się, jak wyróżnić swoje mieszkanie na tle innych ofert i przyciągnąć uwagę kupujących? Odpowiednie przygotowanie nieruchomości przed sprzedażą to klucz do sukcesu! Dowiedz się, jak dzięki kilku prostym zabiegom z zakresu home stagingu i skutecznej prezentacji zwiększyć atrakcyjność mieszkania i skrócić czas oczekiwania na kupca.

18.04.2025

Wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy – co bardziej się opłaca?

Zastanawiasz się, jak najlepiej zarabiać na swojej nieruchomości? Krótkoterminowy najem może przynieść szybki zysk, ale wymaga większego zaangażowania. Długoterminowy daje stabilność, lecz z mniejszym dochodem. Sprawdź, co wybrać i dlaczego warto skonsultować się z profesjonalnym biurem nieruchomości.

11.04.2025

Jak ustalić odpowiednią cenę nieruchomości? – czynniki wpływające na wycenę mieszkania

Wycena mieszkania to kluczowy etap zarówno w procesie sprzedaży, jak i zakupu nieruchomości. W artykule przedstawiamy najważniejsze czynniki, które wpływają na cenę nieruchomości – od lokalizacji, przez stan techniczny mieszkania, aż po sytuację na rynku.