12.03.2021

Mieszkania z rynku wtórnego w Bydgoszczy – o co warto pytać przed kupnem?

Lepiej kupić mieszkanie nowe czy używane – to pytanie zadaje sobie większość osób chcących nabyć własną nieruchomość. Część z nich ostatecznie decyduje się na lokal z rynku wtórnego. Jeśli należysz do tej grupy, zobacz o co warto pytać przed zakupem.

Dawid Płociński

Lepiej kupić mieszkanie nowe czy używane – to pytanie zadaje sobie większość osób chcących nabyć własną nieruchomość. Część z nich ostatecznie decyduje się na lokal z rynku wtórnego. Jeśli należysz do tej grupy, zobacz o co warto pytać przed zakupem.

Mieszkania z rynku wtórnego – jakie jest ryzyko?

Dlaczego w ogóle warto poruszyć temat tego, o co warto dopytać przed zakupem mieszkań z rynku wtórnego? Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Wiele osób boi się kupna używanego mieszkania. Czy ich obawy są słuszne? Zdarza się, że tak. W rzeczywistości, nie można podejmować decyzji o nabyciu lokalu pochopnie, niezależnie od tego czy kupujemy mieszkanie w Bydgoszczy z rynku wtórnego czy pierwotnego. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku nowych nieruchomości w pewnym stopniu chroni nas tzw. ustawa deweloperska, a w przypadku lokali używanych musimy zadbać o swoje interesy na własną rękę. Sprawdzenie wszystkich dokumentów leży w naszych obowiązkach.

Najważniejszy dokument – księga wieczysta

Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że pierwszym i najważniejszym dokumentem, który trzeba sprawdzić, jest księga wieczysta. W poszczególnych jej działach znajdziemy wszelkie informacje dotyczące stanu prawnego samego lokalu, jego właściciela lub właścicieli oraz zalegających na nim obciążeń, np. hipotek. Można to zrobić w Internecie lub stacjonarnie – w czytelni odpowiedniego sądu. Dotychczasowy właściciel mieszkania musi podać nam numer księgi wieczystej. Księgę należy przeanalizować nie tylko na początku oględzin mieszkania, ale także przed samym podpisaniem umowy, aby upewnić się, że w ostatniej chwili nie powstały w dokumencie żadne nowe wpisy.

Kupując używane mieszkanie w Bydgoszczy, warto zrobić z dotychczasowym właścicielem wywiad dotyczący osób, które są w nim zameldowane, płatności za czynsz i media czy dodatkowych kosztów, np. na fundusz remontowy.

Lokalizacja mieszkania w Bydgoszczy

Lokalizacja budynku, w którym znajduje się mieszkanie jest niezwykle ważna – szczególnie dla osób niezmotoryzowanych. Warto rozejrzeć się po najbliższej okolicy – sprawdzić czy jest dużo sklepów, lokali gastronomicznych i innych tego typu punktów. Warto podpytać właściciela, czy okolica jest raczej spokojna i cicha czy tętni życiem. Pozwoli to dopasować lokalizację lokalu w Bydgoszczy do naszego stylu życia i oczekiwań.

Stan techniczny nieruchomości z rynku wtórnego

Mieszkanie najlepiej jest oglądać przy naturalnym świetle dnia, ponieważ łatwiej wtedy dostrzec obecność ewentualnych zniszczeń. Warto dokładnie obejrzeć każdy kąt lokalu, aby jak najprecyzyjniej oszacować koszty, które będziemy musieli ponieść w związku z remontem wnętrza. Na miejscu trzeba też zadać dotychczasowemu właścicielowi mieszkania pytania o to, co zostaje w lokalu po sprzedaży, a co będzie zabrane.

Oprócz stanu samego lokalu, warto zainteresować się także stanem technicznym całego budynku. Należy dowiedzieć się o dotychczasowych i planowanych pracach remontowym i renowacjach, a także upewnić się co do stanu instalacji wodnokanalizacyjnej i grzewczej.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

18.11.2021

Dla kogo mieszkanie w bydgoskim Fordonie?

Bydgoszcz jako największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego posiada kilkanaście dzielnic. Jedną z nich jest Fordon. Sprawdzamy, jakie zalety ma ta dzielnica.

04.10.2021

Mieszkanie w wieżowcu w Bydgoszczy – wady i zalety

Wieżowce to powszechnie występujący typ budownictwa, popularny szczególnie w dużych miastach. Zajmuje małą przestrzeń, a może pomieścić dużą liczbę mieszkańców. Wiele osób zarzeka się jednak, że nigdy nie chciałoby w wieżowcu zamieszkać ze względu na liczne niedogodności. Zobaczmy, czy faktycznie liczba wad przeważa nad liczbą zalet tego typu rozwiązania.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK