12.08.2021

Jakie pytania zadać właścicielowi, kupując mieszkanie w bloku?

Zakup mieszkania to dla większości ludzi jeden z największych wydatków w życiu. Aby nie kupić kota w worku przed dokonaniem transakcji trzeba dowiedzieć sie jak najwięcej o danym lokalu. Podpowiadamy jakie pytania zadać właścicielowi mieszkania od którego chcemy kupić lokal.

Dawid Płociński

Zakup mieszkania to dla większości ludzi jeden z największych wydatków w życiu. Aby nie kupić kota w worku przed dokonaniem transakcji trzeba dowiedzieć sie jak najwięcej o danym lokalu. Podpowiadamy jakie pytania zadać właścicielowi mieszkania od którego chcemy kupić lokal.

po co pytać?

Po co w ogóle pytać właściciela o dodatkowe szczegóły dotyczące danej nieruchomości i jej otoczenia? Przecież najważniejsze rzeczy znajdują się w ogłoszeniu czy w późniejszej umowie kupna-sprzedaży. Otóż nie do końca tak jest. O ile w tego typu dokumentach są wszystkie najważniejsze informacje to nie ma w nich szczegółów, które mogą być bardzo istotne dla komfortu w codziennym życiu dla przyszłego mieszkańca lokalu.

Oprócz tego chodzi o bezpieczeństwo. W przypadku zakupu nieruchomości, którym jest nowe mieszkanie w Bydgoszczy nasze po części interesy chroni ustawa deweloperska. Jednak w przypadku zakupu mieszkania w bloku z rynku wtórnego zadbanie o bezpieczeństwo naszych interesów leży po naszej stronie. Dlatego właśnie warto o wszystko wypytać właściciela lokalu jeszcze przed podpisaniem umowy zakupu. Jakie pytania warto zadać?

Pytania o księgę wieczystą a zakup nieruchomości w Bydgoszczy

Księga wieczysta zawiera wiele działów, w których znaleźć można wszelkie informacje dotyczące stanu prawnego mieszkania w Bydgoszczy, obciążeń na nim ciążących czy informacje o właścicielu. Dotychczasowy właściciel mieszkania musi podać nam numer księgi wieczystej. Księgę należy przestudiować zarówno na początku oględzin mieszkania, jak i przed samym podpisaniem umowy, w celu upewnienia się, że nie powstały w dokumencie żadne zmiany.

Oprócz pytań o księgę wieczystą, warto doprecyzować z właścicielem mieszkania kwestie dotyczącą osób, które są zameldowane w lokalu, ponieważ ich wykazu nie znajdziemy w księdze wieczystej. Oprócz tego trzeba dopytać o dodatkowe koszty administracyjne, np. płatności za czynsz i media czy fundusz remontowy. Dobrze jest także dopytać o sąsiadów – czy stwarzają problemy czy raczej są spokojni oraz o okolice bloku – czy jest bezpieczna itp.

Stan i wyposażenie mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy

Poza dokładnymi oględzinami mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy, warto wypytać dotychczasowego właściciela o wszelkie remonty i zmiany, które były dokonywane w lokalu. Oczywiście właściciel może nie zechcieć powiedzieć nam całej prawdy, np. o tym, że ściany trzeba często odnawiać, bo wychodzi na nich grzyb z powodu wilgoci, dlatego też warto samodzielnie dokładnie obejrzeć każdy kąt lokalu.

Przed zakupem mieszkania w bloku w Bydgoszczy należy też ustalić z właścicielem, jakie wyposażenie zostaje w lokalu, a jakie zostanie zabrane.

Stan techniczny budynku

Oprócz oględzin samego mieszkania, warto również przyjrzeć się całemu blokowi. Właściciela warto dopytać o stan techniczny budynku oraz o dotychczasowych i planowanych pracach remontowym i renowacjach. Niezbędne jest również poszerzenie swojego stanu wiedzy o informacje dotyczące stanu instalacji wodno-kanalizacyjnej i grzewczej.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

18.11.2021

Dla kogo mieszkanie w bydgoskim Fordonie?

Bydgoszcz jako największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego posiada kilkanaście dzielnic. Jedną z nich jest Fordon. Sprawdzamy, jakie zalety ma ta dzielnica.

04.10.2021

Mieszkanie w wieżowcu w Bydgoszczy – wady i zalety

Wieżowce to powszechnie występujący typ budownictwa, popularny szczególnie w dużych miastach. Zajmuje małą przestrzeń, a może pomieścić dużą liczbę mieszkańców. Wiele osób zarzeka się jednak, że nigdy nie chciałoby w wieżowcu zamieszkać ze względu na liczne niedogodności. Zobaczmy, czy faktycznie liczba wad przeważa nad liczbą zalet tego typu rozwiązania.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK